Lista najboljih konferencijskih alata za online sastanke i rad od kuće
Brojne tvrtke su i prije krize izazvane pandemijom virusa COVID-19 održavale online sastanke, i to primarno kada se partneri/klijenti nalaze na daljim lokacijama, u drugim državama, pa i u različitim vremenskim zonama. Nastupanjem krize veliki dio poduzeća u Hrvatskoj odlučio se za rad od kuće, a ovaj način rada se u velikoj mjeri oslanja i na svakodnevne online sastanke. Na tržištu se može naći veliki broj platformi i rješenja koja se mogu koristiti za ovu vrstu sastanaka, a neke od njih koristimo i mi za sastanke s našim klijentima, ali i održavanje inhouse online seminara i savjetovanja. Za neke jednostavne zadatke tvrtke koriste WhatsApp ili Viber grupe, a za nešto ozbiljnije sastanke, konferencije, dijeljenje ekrana i dokumenata predlažemo Vam sljedeće 4 platforme:
1. Microsoft Skype – popularan alat za održavanje sastanaka, video poziva i dijeljenje dokumenata. U Skype razgovor možete pozvati i osobe koje nemaju instaliranu platformu, a u tom slučaju te osobe se spajaju kao gosti kroz svoj browser. Od naprednijih opcija Skype nudi dijeljenje ekrana i snimanje.
2. Zoom – vjerojatno najkorištenija platforma za online konferencije, a u vrijeme zadnje krize se pokazala kao odabir većine naših tvrtki. Iako su se usljed preopterećenja samog sustava zbog iznenadnog porasta broja korisnika pojavili određeni sigurnosni problemi Zoom je objavio da su otklonjeni i da je korištenje njihove platforme sigurno. Kreiranje sastanka na platformi Zoom je jednostavno, a već kod samog kreiranja određujete kakav će sastanak biti, da li će uključivati video vezu, dijeljenje ekrana, chat i slično. Platforma omogućuje dijeljenje ekrana prema vlastitim preferencijama, ali i dijeljenje dokumenata kada je povezana sa servisima DropBox, Google drive, OneDrive i Box. Zoom je najčešće korišten i za održavanje online edukacija, a samo sučelje je jasno i jednostavno.
3. Google Meet je platforma koja omogućuje zvučne i video sastanke, a vezana je za Vaše Google račune i kalendare. Postoji mogućnost poziva i osoba koje nemaju Google račun. Ova aplikacija je integrirana u Google Calendar pa već kod poziva na sastanak kroz opciju Meet now možete dodati i dokumente koji želite prezentirati na sastanku. Ova platforma također nudi dijeljenje cijelog ili dijela ekrana, a ovisno o vrsti sastanka i broju ljudi izgled ekrana se može prilagođavati potrebama. Aplikacija također nudi i mogućnost chat komunikacije.
4. Adobe Connect je odlično programsko rješenje za online sastanke, konferencije, webinare, desktop sharing i nastavu. Ozbiljni korisnici hvale ovu platformu i mogućnosti koje nudi, a iz samog Adobe-a su nas pozitivno iznenadili pa je korištenje Adobe Connect virtualnih soba besplatno tijekom trajanja pandemije virusa COVID-19. Besplatna varijanta ima mogućnost povezivanja do 25 sudionika a funkcionalnost je jednaka kao i kod komercijalne verzije.
Većina konferencijskih alata osim samih online konferencija nudi opciju snimanja, dijeljenja dokumenata, dijeljenja ekrana i druge usluge što znatno pomaže u obavljanju svakodnevnih poslova i sigurno je da će se korištenje ovih alata nastaviti i nakon završetka krize. Iako je trenutno korištenje ovih alata na vrhuncu, za vjerovati je da će broj korisnika i nakon završetka krize biti veći od broja prije početka same krize.